História šperkov Swarovski

Tradičné šperky Swarowski pochádzajú z rovnomennej rakúskej firmy, ktorá bola založená ešte koncom 19. storočia v meste Wattens. Založil ju český rodák, tridsiatnik Daniel Swarowski. On tento zázrak vymyslel a jeho dielo dodnes zveľaďujú jeho potomkovia.

Pán Swarovski mal ku šperkom odmalička blízko. Narodil sa totiž v rodine brusiča. Keď podrástol, otcovi pomáhal v jeho dielni, no aj keď jeho otec skončil s prácou, ostával tu a zabával sa vymýšľaním rôznych brúsnych vzorov kameňov. V tom čase sa brúsne zariadenia poháňali šliapaním na pedále, čo robilo precíznej robote veľkej problémy. Tak sa z mladého Swarovského – brusiča stal neskôr Swarowski – konštruktér. Vo svojich tridsiatich rokoch sa stal autorom brúsneho stroja poháňaného elektrinou. Elektrinu vyrábala miestna riečka z Jizerských hor, no stroj potreboval väčšiu silu, väčší príkon. A vynálezca dostal nápad – presunúť sa do tirolského mestečka Wattens, kde mal dostatočný kľud na prácu a hlavne rozbúrenú horskú rieku Inn, ktorá už dravo stačila jeho plánom začať brúsiť kamene hromadne.

Precízne brúsenie Swarowského strojmi umožňovalo rýchlo a pritom kvalitne brúsiť sklenené kamene, ktoré boli veľmi žiadané ako materiál pre bižutériu. Firma vynikala kvalitou svojich výrobkov a vďaka tomu prosperovala. Veľkým historickým medzníkom bol pre Swarovských ich vlastný krištáľ, ktorý začali vyrábať od roku 1913. Jeho výrobný postup je do dnešných dní prísnym tajomstvom. Neskôr firma svoju výrobu rozšírila o brúsne kotúče určené na brúsenie krištáľov.

Koncom pätdesiatych rokov minulého storočia vymysleli Swarovskí v spolupráci s Christian dior kameň, ktorému dali meno Aurora Borealis, čiže „polárna žiara“. Vďaka špeciálnych farieb má tento kameň hýri dúhovými farbami. Tento efekt bol neskôr využitý na výrobu tak populárnych krištáľových lustrov.

V roku 2007 firma Swarowski vstúpila do sveta spotrebnej elektroniky. Svoje sily spojila s firmou Philips a začala vyrábať „Active-Crystals“. Pod tento názov patria USB kľúče a slúchadlá do uší, klasické i bezdrôtové na pripojenie cez bluetooth.

 
Designed by Art Wordpress Themes, sponsored by Art Exposition